Turvize Vize Başvuru Merkezi

Online Vize Başvuru

Randevu Almak İçin Başvurun.

Bolivya ya da resmî adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti Sucre olup; La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi diğer önemli şehirlerinden birkaçıdır.

İsmini, Güney Amerika'yı İspanyol boyunduruğundan kurtaran Simon Bolivar'dan almıştır. Ülkedeki resmi diller İspanyolca, Quchaua ve Aymara'dır.

Para birimi Boliviano'dur.

Bolivya, zengin  doğal kaynaklara sahip olmasına karşın Guyana’dan sonra Güney Amerika’nın en yoksul ikinci ülkesidir.

Ülkenin verimli kalay, çinko, gümüş ve altın madenleri ile doğalgaz ve petrol yatakları bulunmaktadır.

Kültürlü yapısının da etkisiyle çok fazla dilin konuşulduğu ülkelerden biridir. Bu yüzden Bolivya Anayasası’nda 36 tane resmi dil tanımlanmıştır. Bunlar arasında İspanyolca ülkedeki insanların yaklaşık yüzde 89’u tarafından konuşulabildiği için ilk dil olarak kabul edilmektedir. Ayrıca pek çok yerli halk grubu için de kendi dillerinden sonraki ikinci dil konumundadır.

Hidrokarbon kaynaklarının ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturduğu Bolivya’da ihracatın yüzde 50’den fazlasını doğalgaz oluşturmaktadır. Ayrıca ülke zengin lityum rezerviyle de dünya ekonomisinde önemli yere sahiptir. Altyapı sorunları sebebiyle Güney Amerika’da kişi başına düşen gelirin en düşük olduğu ülkelerden olan Bolivya’da patates, mısır, pirinç, tahıl, soya fasülyesi, kahve, pamuk ve koka yetiştirilmektedir. Kahvenin en önemli ikinci ihracat ürünü olduğu ülkede 1965 senesinde Bolivya Kahve Kurumu kurulmuştur. Ayrıca ülke ekonomisinde hatırı sayılır yere sahip bir diğer tarım ürünü soya fasulyesidir. Brezilya üzerinden Batı Avrupa’ya ihraç edilen soya fasulyesi yetiştiriciliğinin yanı sıra ülkede besi hayvancılığı da gelişmiştir.

Turistik Vize

Turistik Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Ticari Vize

Ticari Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi

Aile - Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Erasmus - Oturum Vizesi

Erasmus - Oturum Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al
HEMEN ARA WHATSAPP