Turvize Vize Başvuru Merkezi

Online Vize Başvuru

Randevu Almak İçin Başvurun.

Çek Cumhuriyeti ya da resmî kısa adıyla Çekya,

Orta Avrupa'da bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti başkenti olan Prag oldukça tarihi bir şehir olma özelliği taşırken ayrıca son yıllarda önemli bir turizm üssü konumundadır.

Resmi dilleri Çekçe’dir. Para birimi olarak Çek korunasını kullanmaktadırlar. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Ülkenin yer yüzü şekilleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Batı’da yer alan Bohemya’da genelde pek yüksek olmayan dağlarca çevrelenen nehirler, platolar ve tepeler bulunmaktadır. Doğuda yer alan Moravya ise dağlıktır. 

Ülke ekonomisi çoğunlukla sanayiye dayalıdır. Tarım ürünleri daha çok ülke içinde kullanılmak için üretilmektedir. Ülke Hayvancılık bakımından da ileri seviyededir.

 Büyükbaş hayvancılık iyi durumdayken küçükbaş hayvancılık hakkında aynı şeyi söylememiz mümkün değildir.

Ülkede en çok kümes hayvancılığı yaygındır. Endüstri bakımından ormanlardan çıkartılan ürünlerde ülkede fazla önem taşır. Çek Cumhuriyeti dünyadaki en önemli çelik üreticilerinden olmasına rağmen demir madenin yarısından fazlası ithal edilir.

Ülkenin en önemli ihracat malları çelik, tekstil ürünleri, iplik, kumaş ve mobilyadır. En büyük ihracat ortağı %35 ile Almanya’dır. Önemli sembollerinden biri de biradır. Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülke, bira isim haklarını başta Pilsen şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

Turistik Vize

Turistik Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Ticari Vize

Ticari Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi

Aile - Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Erasmus - Oturum Vizesi

Erasmus - Oturum Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al
HEMEN ARA WHATSAPP