Turvize Vize Başvuru Merkezi

Online Vize Başvuru

Randevu Almak İçin Başvurun.

Etiyopya bir Doğu Afrika ülkesidir. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya ve Uganda Etiyopya komşu ülkelerini oluşturur.

Etiyopya, bilinen eski adıyla Habeşistan, Afrika kıtasında ve tarihteki en eski medeniyetlerinden biridir. Ülke kapladığı alan bakımından oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahiptir.

 Etiyopya’nın Kızıldeniz boyunca uzanan sahil bölgesi ise 1993 yılında Eritre’nin bağımsızlığını ilan etmesiyle Eritre’de kalmış ve Etiyopya tamamen bir kara ülkesi olmuştur.

Addis Ababa, başkent olmakla birlikte, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir.

Afrika’nın en yüksek nüfuslu ikinci ülkesidir.

Resmi dili, Latin alfabesinden oldukça farklı bir alfabeye sahip olan Amharca’dır. Para birimi olarak Birr’i kullanmaktadırlar.

 Etiyopya denize kıyısı ülkelerden birisidir ancak ülke topraklarında irili ufaklı çok sayıda akarsu bulunmaktadır. Awash ve Wabishebele nehirleri ise en uzun Etiyopya akarsularıdır.

Yine Nil nehrinin bir kolu Etiyopya topraklarından geçmektedir. Etiyopya dağlık ve platoların egemenliğinde bir coğrafi özelliği barındırırken özellikle Etiyopya’nın kuzey bölümleri ülkenin en dağlık bölgeleridir

Etiyopya’nın gayri safi yurt içi hasılası, IMF’nin 2017 verilerine göre 79,7 milyar dolar seviyelerindedir.

Ülkede kişi başına gelir ise 850 dolar civarında seyretmektedir.

Sabit kur sisteminin uygulandığı ve bir doların 27,2 Etiyopya birr’ına denk geldiği Etiyopya’da gayrisafi yurt içi hasılayı oluşturan ekonomik alanların başını tarım, sanayi ve hizmet sektörü çekmektedir.

Ülkede son yıllarda sanayi alanında büyük yatırımlar görülüyor olsa da ülke resmi olarak yüzde 17 oranında seyreden işsizlik sebebiyle başka ülkelere özellikle de Avrupa ve ABD’ye göç vermektedir.

Etiyopya’da en çok üretilen tarım ürünleri; tahıl, kahve, yağlı tohum, pamuk, şeker kamışı, sebze, gat ve çiçek iken, sanayi ürünleri ise gıda, meşrubat, tekstil, deri, kimya, metal ve çimentodur.

Turistik Vize

Turistik Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Ticari Vize

Ticari Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi

Aile - Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Erasmus - Oturum Vizesi

Erasmus - Oturum Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al
HEMEN ARA WHATSAPP