Turvize Vize Başvuru Merkezi

Online Vize Başvuru

Randevu Almak İçin Başvurun.

Fransa, ya da resmî adıyla Fransız Cumhuriyetidir.

 Kıta Fransası, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransa, ana kara toprakları Batı Avrupa’da bulunan, dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları bulunan bir ülkedir.

 Kullanılan resmi dil Fransızca’dır.

Fransa’ya ziyaretiniz sırasında sizin farklı bir dilde soru sorduğunuzu anlamış olsalar da Fransızca olarak cevap vermek milli bir iradedir.

Fransa da yeni tanıştığınız birine selam verirken hangi dilde olursa olsun ”selam, merhaba” gibi ifadeler gereksiz samimiyet göstermektir. Mesafeli olduğunuz ya da yeni tanıştığınız insanlarla ”iyi günler beyefendi/hanımefendi’ şeklinde selamlaşmanız beklenmektedir. Selamlaşma ve vedalarda el sıkışılır. Fransızlar çok yakın aile bireyleri veya çok yakın oldukları arkadaşları ile karşılaştıklarında yanaktan öpüşürler. Bunun haricinde samimi olmadıkları insanlarla sadece el sıkışırlar. Ayrıca Fransa’da işaret parmağı ile birini işaret etmek büyük kabalık olarak görülecektir.

Günümüz Fransa sınırları M.Ö. 1. yüzyılda Roma İmparatoru Julius Caesar tarafından ele geçirilince oluşmuştur.

Roma dili ve kültürünün benimsenmesiyle Fransızca ve Fransız kültürünün temelleri atılmış, Hristiyanlığın ilk kabul gördüğü bu toprakların Ren nehri kıyısını yöneten Germen boyları içindeki Franklar Fransa’ya antik Francie adını veren topluluk olmuşlardır.

 Fransa ismi ise Paris civarında yaşayan Capet krallarının yönettiği derebeyliğin bulunduğu bölgenin adından geliyor.

Ülkenin Afrika, Amerika ve Asya’da bir çok denizaşırı toprak edinmesiyle Fransa krallığı 1789 Fransız Devrimi’ne kadar hüküm sürmüştür.

2. Dünya Savaşının ardından 4. Cumhuriyetini kuran Fransa, dünya siyasi ve ekonomik politikalarından etkili bir güç olarak kalabilmesi için ülkenin durumu korunmaya çalışıldıysa da sömürgeleri birer birer bağımsızlıklarını ilan ettiler.

 1958 yılında kurulan 5. ve son Cumhuriyeti’ni kuran ülke, dönemin Son yarım yüzyıl içinde Fransa’nın Almanya’ya karşı takındığı barışçıl tutum ve işbirliği ilişkileri Avrupa Birliği ekonomisinde esas teşkil etmiştir.

 Bu olumlu havanın sonucunda 1999 yılında Euro’ nun birlik üyesi ülkeler arasında ortak para birimi olarak kabul edilmiştir.2008 yılında yapılan Lizbon Antlaşması ile Avrupa Birliği Anayasası hükümleri Fransız Parlementosu’ nda kabul edilmiştir.

Turizm sloganı "fransa'da görüşürüz - rendez vous en france" olan Fransa yılda 82,5 (2016) milyon turist ağırlamaktadır.

Turistik Vize

Turistik Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Ticari Vize

Ticari Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi

Aile - Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Erasmus - Oturum Vizesi

Erasmus - Oturum Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al
HEMEN ARA WHATSAPP