Turvize Vize Başvuru Merkezi

Online Vize Başvuru

Randevu Almak İçin Başvurun.

Slovakya ya da resmî adıyla Slovak Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da bir ülkedir. Eski Çekoslovakya'nın bir parçasıdır.

Başkenti ve en büyük şehri Bratislava'dır.

 Slovakya, Tuna nehrinin kıyısında yer alan dağlık bir ülkedir. Dünyaca bilinen, bir rögar kapağından poz veren Cumil adlı kanalizasyon işçisi heykeli başkent Bratislava’da bulunmaktadır.

Şehrin sokaklarında bunun gibi birçok heykel vardır.

Resmi dil Slovakçadır. Macarca ve Ukraynaca da bazı bölgelerde konuşulmaktadır. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

 Slovakya ovalarında sınırlı miktarda gaz ve petrol çıkartılır. Slovakya sanayisinin ihtiyacı olan enerji ise Vah, Orava, Hamad, Slana ırmaklarına kurulmuş olan hidroelektrik santralleri tarafından karşılanır.

Slovakya Avrupa kıtasının otomobil üretim yeridir. Küresel ölçekte saygınlık kazanmış çok sayıda otomobil firmasının fabrikaları bu ülkede bulunur. Wolswagen, Renault, Kia ve Pevgeot bu markalardan bazılarıdır. Ağır sanayi kuruluşları ise Bratislava ve Kosice kentlerine toplanmıştır. Kimya ve makine endüstrisi bu şehirlerde üretimlerini gerçekleştirir. Ayrıca Slovakya, topraklarından geçen petrol boru hatları ülke ekonomisine katkı sağlar. 

Slovakya ekonomisinin bir diğer önemli ayağını ise tarım ve hayvancılık oluşturur. Ülkede bulunan dağların fazlalığı tarıma uygun koşular sunmazken, toprakların sadece küçük bir kısmı ekilebilir özellik taşımaktadır.

Turistik Vize

Turistik Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Ticari Vize

Ticari Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi

Aile - Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Erasmus - Oturum Vizesi

Erasmus - Oturum Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al
HEMEN ARA WHATSAPP