Turvize Vize Başvuru Merkezi

Online Vize Başvuru

Randevu Almak İçin Başvurun.

İspanya, ya da resmi adıyla İspanya Krallığı. Parlementer demokrasi şeklinde bir monarşi rejimi ile yönetiliyor. Madrid; ülkenin başkenti ve kültür sanat merkezidir. Resmi dil İspanyolcadır.

Para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadırlar. Avrupa Birliği’nin 2. en büyük ülkesidir.

İspanya; Akdeniz sahilleri, muazzam mimarisi, yemek kültürü sayesinde turistlerin sıkça tercih ettiği ülkelerden birisidir.

Ülkede futbolun önemi oldukça büyüktür. Real Madrid ve Barcelona stadyumlarını görme imkanı sunar. Her sene dünyaca ünlü ‘Domates Festivali’ gibi birçok renkli festival düzenlemektedirler. İspanya, dünyanın 3. en büyük şarap üreticisidir.

Dünya’nın ilk rüzgar enerjisi üreticisidir.

Ülkenin mali performansı incelendiğinde son on yılda önemli ilerleme kaydedildiği, açık veren bütçenin 2006 ve 2007 yıllarında % 1 oranında fazla verdiği görülmektedir.

 Ancak 2008 yılında uzun zaman sonra İspanya’nın bütçe açığı 41 milyar avro’ya ulaşmıştır. 2008 yılında bütçe gelirleri bir önceki yıla göre %6,9 oranında azalırken, giderler %8,7 oranında artmıştır.

2008 yılında kamu borç stoğunun GSMH oranı %33’lere kadar düşmüştür. İspanya’nın borç stoğunun büyük bir bölümü özel kesime ait olup, yaşanan ekonomik krizin İspanya’da daha ağırlıklı olarak hissedilmesinin bir nedeni de, borca dayalı tüketim harcamalarının birden bire daralması neticesinde reel sektörde talep düşüşünden kaynaklanan ekonomik küçülme olduğunun söylemek mümkündür.

 Genel ekonomik performans kadar bütçe performansının da olumlu olmasında avro’ya geçilmesiyle düşen faizlerin olumlu etkisini yine vurgulamak gerekmektedir. İspanya’nın artan faiz masrafları borç düzeyini olumsuz etkilemekte ve 2010 yılı borç hizmet maliyetleri %33,3 artarak 23,2 milyar Euro’ya ulaşmıştır.

Turistik Vize

Turistik Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Ticari Vize

Ticari Vize Hakkında Detaylı Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesi

Aile - Arkadaş Ziyaret Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al

Erasmus - Oturum Vizesi

Erasmus - Oturum Vizesi Hakkında Tüm Genel Bilgileri Buradan Edinebilirsiniz.

Bilgi Al
HEMEN ARA WHATSAPP